Wróć do bloga

Fotowoltaiczny cud – Jak energia słoneczna przekształca się w elektryczność

Ogniwa fotowoltaiczne to kluczowy element w procesie przekształcania promieniowania słonecznego w energię elektryczną. W wielu przydomowych instalacjach do tego celu używa się ogniw wykonanych z krzemu.

Rodzaje ogniw fotowoltaicznych

  1. Krzem monokrystaliczny: Jest to materiał o bardzo uporządkowanej strukturze wewnętrznej, co skutkuje bardzo wysoką sprawnością. Instalacje oparte na tym materiale przekształcają większą ilość energii słonecznej na energię elektryczną. Niestety, wyższa sprawność idzie w parze z wyższą ceną.
  2. Krzem polikrystaliczny: W porównaniu do krzemu monokrystalicznego, ma większą ilość wad, ale nadal oferuje dość wysoką sprawność przy niższej cenie.

Teraz przyszedł czas, aby zagłębić się w sam proces działania paneli fotowoltaicznych i zrozumieć rolę efektu fotowoltaicznego. W skrócie, efekt ten to fizyczny proces, podczas którego w ogniwie fotowoltaicznym powstaje prąd stały, a dzieje się to dzięki światłu słonecznemu, które pada na panele. Dlatego tak ważne jest odpowiednie ustawienie paneli słonecznych, ponieważ to od tego zależy opłacalność całego systemu fotowoltaicznego.

Schemat działania fotowoltaiki

  1. Światło słoneczne pada na ogniwa fotowoltaiczne z których składają się panele.
  2. Następuje zjawisko fotowoltaiczne, w którym energia słoneczna jest przekształcana w prąd stały. Skuteczność tego procesu zależy od struktury ogniwa fotowoltaicznego, lokalizacji paneli oraz warunków atmosferycznych.
  3. Prąd stały jest konwertowany w falowniku na prąd zmienny.
  4. Prąd zmienny przepływa do naszych gniazdek i zasila urządzenia elektryczne w naszym domu.
  5. W przypadku nadprodukcji energii, nadmiar płynie do sieci elektrycznej, a prosument może później wykorzystać tę energię w ramach umowy. Jeśli wyprodukowana energia jest niewystarczająca, prąd pobierany jest z sieci. Aby określić odpowiednią moc instalacji fotowoltaicznej, należy dokładnie zaplanować jej montaż.

Podsumowując, fotowoltaika to fascynujący proces, który pozwala nam korzystać z czystej energii słonecznej, przekształcając ją w prąd elektryczny. Ogniwa fotowoltaiczne wykonane z krzemu odgrywają kluczową rolę w tym procesie, a wybór rodzaju krzemu wpływa na sprawność i cenę instalacji. Jeśli rozważasz instalację paneli słonecznych, pamiętaj o odpowiednim ich ustawieniu, aby maksymalnie wykorzystać dostępną energię słoneczną. Fotowoltaika to inwestycja w przyszłość i przyjazne dla środowiska źródło energii.