Pompy ciepła powietrzne i gruntowe montaż Stalowa Wola

Jak działa pompa ciepła

INSTALACJA POMP CIEPŁA STALOWA WOLA

W wielu miejscach w Polsce możemy natrafić na pompę ciepła, dzięki której ogrzewany jest dom. Coraz częściej dotyczy to również Stalowej Woli i okolic tego miasta. Co sprawia, że Polacy tak chętnie sięgają po to rozwiązanie? Dużą rolę odgrywa fakt, że jest to instalacja, o której zdecydowanie można powiedzieć, że jest ekologiczna. Ma to duże znaczenie w dzisiejszych czasach. Dbanie o stan środowiska naturalnego uważa się obecnie za temat numer jeden. Wszelkie technologie, dzięki którym jest możliwe ograniczenie negatywnego wpływu człowieka na świat przyrody są promowane w mediach. Dotyczy to również ekologicznych sposobów produkcji energii elektrycznej oraz ogrzania domu. Pompa ciepła, którą można zamontować również na terenie posesji znajdującej się w Stalowej Woli lub jej okolicach to rozwiązanie, które z całą pewnością kwalifikuje się do tego, aby je określić jako przyjazne środowisku naturalnemu. Urządzenie opisywane w tym artykule występuje w trzech różnych postaciach. Najczęściej spotykamy w naszym kraju pompę ciepła typu powietrze-woda. Dolnym źródłem energii jest tutaj powietrze.

Montaż instalacji jest stosunkowo prosty. Można stwierdzić wystąpienie pewnej wady. Kiedy temperatura na zewnątrz spada, sprawność urządzenia ulega obniżeniu. Pompa ciepła, z której mogą korzystać również mieszkańcy Stalowej Woli może też reprezentować typ woda-woda. Jak słusznie wskazuje na to nazwa, ciepło jest pobierane z wód gruntowych dzięki wcześniejszemu wykopaniu studni.

Należy wiedzieć o tym, że w niektórych przypadkach trzeba postarać się o specjalne zezwolenie, aby móc rozpocząć pracę. Kolejny typ pompy ciepła określany jest nazwą gruntowego. To oznacza, że ciepło jest pobierane z ziemi. Stosowane są tutaj kolektory poziome lub pionowe. Pierwsze układane są płytko pod powierzchnią gruntu. Istotne jest jednak to, aby znajdowały się poniżej strefy zamarzania. Drugie umieszcza się głęboko pod ziemią. Mają postać charakterystycznych pętli rur. Mieszkasz w Stalowej Woli? Chcesz ogrzać dom w ekologiczny sposób? Powinieneś zainteresować się możliwością montażu pompy ciepła na terenie Twojej posesji.

Pompy od "a" do "z"

Powietrzne pompy ciepła możemy podzielić na dwa typy, split i monoblok.

Split

Pompa Split podobnie jak pompa Monoblok składa się z jednostki zewnętrznej. Jest przewidziana do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń oraz podgrzewania C.W.U. W budynkach starszych lub zmodernizowanych może współgrać z kotłem grzewczym w układzie hybrydowym. Maksymalne temperatury ogrzewania są identyczne jak w przypadku Monobloku, 55 stopni Celsjusza ( przy temperaturze zewnętrznej 0 stopni) i 45 stopni Celsjusza ( przy temperaturze zewnętrznej 0 stopni ). Różnica polega na tym, że w pompach typu Split jednostka zewnętrzna połączona jest z jednostką wewnętrzną za pomocą rurek wypełnionych czynnikiem chłodniczym. Dzięki temu rozwiązaniu nie występuje ryzyko zamarznięcia czynnika w razie braku zasilania energetycznego. Parownik oraz sprężarka znajdują się w jednostce zewnętrznej, eliminując główne źródło hałasu w budynku.

Monoblok

Pompa ciepła typu Monoblok składa się z jednostki zewnętrznej, w której znajduje się kompletny obieg chłodniczy oraz wewnętrznego sterownika. Jest ona przewidziana do ogrzewania oraz chłodzenia pomieszczeń. Pompa Monoblok może również służyć do podgrzewania C.W.U. Monoblok może być wykorzystany w nowych energochłonnych budynkach, jako samodzielne źródło ciepła. W budynkach starszych lub zmodernizowanych może współgrać z kotłem grzewczym w układzie hybrydowym. Maksymalna temperatura na zasilaniu z pompy ciepła wynosi 55 stopni Celsjusza ( przy temperaturze zewnętrznej 0 stopni) i 45 stopni Celsjusza ( przy temperaturze zewnętrznej 0 stopni ). Z jednostki zewnętrznej, ciepło jest transportowane za pomocą rur wypełnionych wodą do budynku.

Instalacja krok po kroku

1

Wypełniamy szczegółową ankietę doboru pompy ciepła

2

Raport

Otrzymujemy raport doboru

3

Decyzja

Wybieramy jeden z zaproponowanych wariantów

4

Audyt

Instalator umawia się na audyt i zleca wykonanie ewentualnych prac przygotowawczych do instalacji pompy

5

Instalacja i start

Instalator instaluję i uruchamia pompę. Szkoli klienta z obsługi pompy

Ankieta

Kliknij poniżej by wypełnić ankietę

Przejdź do ankiety

Program Czyste Powietrze

Program Czyste Powietrze – ogólnopolski program wsparcia finansowego na wymianę źródeł ciepła

Program dla właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych, oferujący dotację na wymianę źródła ciepła oraz prace związane z termomodernizacją.

Program skierowany jest dla właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.

Dofinansowanie wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe, na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy, oraz przeprowadzenia niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku.

Dotacja może wynosić do 30 000 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania i 37 000 zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania.

Baza wiedzy