Pompy ciepła powietrzne i gruntowe montaż Warka

Jak działa pompa ciepła

INSTALACJA POMP CIEPŁA WARKA

Czy jest możliwe ogrzanie domu zimą a schłodzenie jego wnętrza w lecie w taki sposób, aby nie płacić wysokich rachunków a przy tym zadbać o stan środowiska naturalnego? Tak, da się to zrobić. Trzeba tylko zastosować pompę ciepła. Coraz więcej mieszkańców naszego kraju przekonuje się do tego rozwiązania. Są wśród nich również mieszkańcy Warki i okolic tego miasta. Nie jest to może jeszcze instalacja, która masowo jest montowana w Polsce, ale trzeba przyznać, że firmy działające w tej właśnie branży nie narzekają na brak telefonów i maili od osób, które są zainteresowane zainstalowaniem pompy ciepła obok swojego domu. Być może z czasem dogonimy Szwajcarię. Tam już co trzeci dom jest ogrzewany właśnie w taki sposób. Warto przy tym wspomnieć, że w lecie pompa może być użyta do schłodzenia wnętrza obiektu. Przyda się więc również w sezonie letnim. Mieszkańcy Warki coraz częściej decydują się na ustawienie w przydomowym ogródku basenu w tym czasie, kiedy pogoda sprzyja kąpielom. Istnieją również pompy ciepła do basenu. Nie jest to takie samo urządzenie pod względem konstrukcji, co we wcześniej omawianym przypadku. Składa się z trzech elementów. Jednym z nich jest sama pompa, która pobiera ciepło z najbliższego otoczenia i nadaje mu bardziej użyteczną postać. Istnieje również źródło dolne. Nazwa wskazuje, że znajduje się ono w gruncie. Może to być jednak woda lub powietrze. Mamy również do czynienia ze źródłem górnym. Pod ta nazwą kryje się system ogrzewania stosowany w danym budynku. Czasem są to grzejniki, jakie wszyscy znamy. W innym przypadku instalacja zamontowana w ścianie lub suficie. Każdy, kto korzysta z pompy ciepła może z dumą stwierdzić, że popiera ekologiczne rozwiązania. To urządzenie nie powoduje bowiem emisji żadnych szkodliwych związków do atmosfery. Mieszkańcy Warki rozważający montaż pompy ciepła powinni pamiętać o tym, że istnieje możliwość uzyskania rządowego dofinansowania do takiej inwestycji.

Pompy od "a" do "z"

Powietrzne pompy ciepła możemy podzielić na dwa typy, split i monoblok.

Split

Pompa Split podobnie jak pompa Monoblok składa się z jednostki zewnętrznej. Jest przewidziana do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń oraz podgrzewania C.W.U. W budynkach starszych lub zmodernizowanych może współgrać z kotłem grzewczym w układzie hybrydowym. Maksymalne temperatury ogrzewania są identyczne jak w przypadku Monobloku, 55 stopni Celsjusza ( przy temperaturze zewnętrznej 0 stopni) i 45 stopni Celsjusza ( przy temperaturze zewnętrznej 0 stopni ). Różnica polega na tym, że w pompach typu Split jednostka zewnętrzna połączona jest z jednostką wewnętrzną za pomocą rurek wypełnionych czynnikiem chłodniczym. Dzięki temu rozwiązaniu nie występuje ryzyko zamarznięcia czynnika w razie braku zasilania energetycznego. Parownik oraz sprężarka znajdują się w jednostce zewnętrznej, eliminując główne źródło hałasu w budynku.

Monoblok

Pompa ciepła typu Monoblok składa się z jednostki zewnętrznej, w której znajduje się kompletny obieg chłodniczy oraz wewnętrznego sterownika. Jest ona przewidziana do ogrzewania oraz chłodzenia pomieszczeń. Pompa Monoblok może również służyć do podgrzewania C.W.U. Monoblok może być wykorzystany w nowych energochłonnych budynkach, jako samodzielne źródło ciepła. W budynkach starszych lub zmodernizowanych może współgrać z kotłem grzewczym w układzie hybrydowym. Maksymalna temperatura na zasilaniu z pompy ciepła wynosi 55 stopni Celsjusza ( przy temperaturze zewnętrznej 0 stopni) i 45 stopni Celsjusza ( przy temperaturze zewnętrznej 0 stopni ). Z jednostki zewnętrznej, ciepło jest transportowane za pomocą rur wypełnionych wodą do budynku.

Instalacja krok po kroku

1

Wypełniamy szczegółową ankietę doboru pompy ciepła

2

Raport

Otrzymujemy raport doboru

3

Decyzja

Wybieramy jeden z zaproponowanych wariantów

4

Audyt

Instalator umawia się na audyt i zleca wykonanie ewentualnych prac przygotowawczych do instalacji pompy

5

Instalacja i start

Instalator instaluję i uruchamia pompę. Szkoli klienta z obsługi pompy

Ankieta

Kliknij poniżej by wypełnić ankietę

Przejdź do ankiety

Program Czyste Powietrze

Program Czyste Powietrze – ogólnopolski program wsparcia finansowego na wymianę źródeł ciepła

Program dla właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych, oferujący dotację na wymianę źródła ciepła oraz prace związane z termomodernizacją.

Program skierowany jest dla właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.

Dofinansowanie wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe, na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy, oraz przeprowadzenia niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku.

Dotacja może wynosić do 30 000 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania i 37 000 zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania.

Baza wiedzy