Dlaczego stawiamy tylko na trzech producentów paneli PV? ogniwa fotowoltaiczne

Jak to było w pierwszej części, tak i w tej w trakcie zbierania i porównywania informacji na temat ogniw fotowoltaicznych, legła cała koncepcja na ten wpis. Założenie było takie że miała to być lektura zrozumiała dla zwykłego człowieka zainteresowanego instalacjami, lecz na co dzień nie mającego z nimi nic wspólnego. Ma to być krótki, prosty i zrozumiały przekaz.

Co tak naprawdę zwykłemu „Kowalskiemu” może dać informacja o napięciu obwodu otwartego, napięciu w punkcie mocy maksymalnej czy informacja o prądzie zwarcia? Czasami mamy wrażenie że Klienci szukając informacji czytają suche dane na kartach katalogowych w ogóle ich nie rozumiejąc i zaczyna się bezsensowna licytacja na cyferki w tabelkach. Nie patrząc na naprawdę istotne informację jak sprawność modułów, tolerancję mocy czy wspomniane w pierwszej części gwarancję. Zaznaczam że mówimy tu o zestawieniach czołowych producentów paneli fotowoltaicznych. Nie zestawiamy tu ogniw „jakiegoś tam” producenta z Chin z największymi graczami na rynku, bo może i wtedy miało by to jakiś sens.

Oprzemy się na jednym z najbardziej popularnych i wiarygodnych rankingów producentów ogniw fotowoltaicznych
Rankingu Bloomberga - Tier 1

Czym jest więc wyżej wymieniony ranking?

Potocznie zwany Klasyfikacją Bloomberga jest jednym z najtrudniejszych dla producentów do zakwalifikowania się rankingów na świecie. Jest on aktualizowany co kwartał. W I kwartale 2021r. na liście TIER 1 znalazło się zaledwie 42 producentów.  Może się wydawać że 42 do dosyć dużo, lecz biorąc pod uwagę wszystkich bez wyjątku, myślę że moglibyśmy przekroczyć liczbę  czterocyfrową.

Warunkami jakie muszą spełnić producenci aby być w ogóle sklasyfikowanym w rankingu to:

 • Producent musi działać na rynku ogniw fotowoltaicznych minimum 5 lat
 • W przeciągu dwóch lat od złożenia wniosku o klasyfikację musi wykonać minimum 6 projektów których moc sumaryczna musi wynieść ponad 1,5 MW
 • Producent musi posiadać zaplecze produkcyjne oraz sprzedawać produkty pod własną marką
 • Wymagane jest potwierdzenie płynności finansowej producenta przez 6 różnych banków bez regresu. Firma nie może być zadłużona lub być w upadłości.
 • Poza w/w kryterium finansowym drugim co do ważności jest jakość oferowanych modułów. Producent musi posiadać certyfikaty najważniejszych instytutów na świecie m.in. Eurotest, TÜV, Kiwa czy Albarubens

Certyfikaty które wymieniliśmy dają nam pewność że moduły są odporne na cykle termiczne (wilgotność i wysoka temperatura), obciążenia mechaniczne, różnice potencjałów, degradacje świetlną i promieniowanie UV.

Czy przy wyborze modułów powinniśmy brać pod uwagę ranking Bloomberga? Jak najbardziej tak! Ten ranking daje nam pewność że wybieramy moduły producentów o ustabilizowanej pozycji na rynku, producentów wykorzystujących najnowocześniejsze technologie do produkcji swoich produktów, producentów mających wieloletnie doświadczenie .

Pamiętajmy zawsze że panele które wybieramy mają służyć nam około 30-35lat.

Wracając do pytania zadanego na początku my postawiliśmy na producentów takich jak JA Solar, LONGi Solar oraz Jinko. Są to trzej producenci których ogniw używamy od niespełna 7lat i przez ten czas nie mieliśmy na nie jeszcze ani jednego zgłoszenia serwisowego.  Szczególną uwagę zwracamy na ogniwa firmy JA Solar który od 8 lat w rankingu Tier 1 plasuje się w pierwszej 5 a gwarantem ich jakości jest nasz polski  Hewalex.

Ranking Tier1 q1 2021r.

 1. LONGi
 2. Jinko
 3. JA Solar
 4. Trina Solar
 5. Canadian Solar
 6. Risen
 7. QCells
 8. Suntech
 9. Talesun
 10. First Solar
 11. ZNShine
 12. Seraphim
 13. Eging
 14. Haitai New Energy
 15. Astroenergy
 16. Jolywood
 17. SunPower/ Maxeon
 18. Jinergy
 19. VSUN Solar
 20. Jetion
 21. LG Electronics
 22. BYD
 23. AE Solar
 24. Waaree
 25. HT-SAAE
 26. REC Group
 27. URE
 28. ET Sola
 29. Renesola
 30. Adani
 31. Boviet
 32. Vikram
 33. Ulica
 34. Leapton
 35. Hansol
 36. Kyocera
 37. Recom
 38. Shinsung
 39. Heliene
 40. Sharp
 41. Swelect
 42. Photowatt
< Powrót