Pompy ciepła - zalety i wady

Pompa ciepła to jedno z najpopularniejszych systemów grzewczych, wykorzystywanych w obecnych czasach. Tego typu urządzenia służą do ogrzewania zarówno powietrza, jak i wody użytkowej. Swoją moc czerpią z natury. W zależności od źródła podłączenia można wyróżnić pompy ciepła wodne, powietrzne i gruntowe. Swoją popularność zawdzięczają liczbie zalet, wynikających z ich użytkowania, poniżej przedstawimy te najważniejsze.

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie, które samo z siebie nie wytwarza ciepła. Jej działanie polega na pobieraniu energii zgromadzonej w środowisku naturalnym (wody, powietrza i gruntu) i przetwarzania jej w siłę napędową systemów grzewczych budynków. W zależności od podłączenia może być wykorzystywana do ogrzewania powietrza, jak i wody. Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie ogrzewania podłogowego, które w równoimienny sposób rozprowadzi ciepło w pomieszczeniu. Nie wyklucza to jednak domów wyposażonych w standardowe grzejniki ścienne.

Zalety instalacji pomp ciepła

1. Energooszczędne rozwiązanie do domu - Pompa ciepła wraz z instalacją fotowoltaiczną jest w stanie zredukować koszty ogrzewania domu do zera. Bez instalacji fotowoltaicznej dobrze dobrana pompa ciepła będzie tańsza w użytkowaniu, biorąc pod uwagę rosnące ceny gazu lub węgla. Wartością dodaną jest „czyste” i bezobsługowe urządzenie.

2. System bezpieczny dla planety - Pompy ciepła to w 100% ekologiczne rozwiązanie. Użyty w nich system nie produkuje spalin, przez co nie zanieczyszczają środowiska.

3. Bezpieczeństwo - Ich mechanizm wyklucza ryzyko wybuchu lub zaczadzenia.

4. Cichy, bezobsługowy system - Po podłączeniu pompy ciepła do instalacji wodnej domu wszystkie prace na tym obszarze się kończą. Pompy ciepła działają automatycznie bez konieczności codziennej obsługi. Praca urządzeń jest dość cicha i rzadko zauważalna, co wpływa na zwiększenie komfortu życia.

5. Długa żywotność - Bardzo dużym plusem wynikającym z montażu pomp ciepła jest ich długa żywotność. Dobrze zainstalowane nie potrzebują częstych usług serwisowych i napraw.

Wady instalacji pomp ciepła

1. Cena - Urządzenia te nie należą do najtańszych. Ich cena wynosi parędziesiąt tysięcy złotych. Jednak należy pamiętać, że jest to jednorazowa opłata przy zakupie i montażu pompy ciepła. Wszelkie wypadki w przeliczeniu z długim życiem tego typu systemów zwrócą się w dość krótkim czasie.

2. Poziom hałasu – Źle dobrane lub wadliwie zamontowane urządzenia mogą wytwarzać dźwięki, zakłócając strefę komfortu. Jednak jest to indywidualna sprawa i nie w każdym przypadku będzie stanowić źródło problemu.

3. Stopień podgrzania temperatury - Aby system był w pełni wydajny dobrym krokiem będzie montaż odpowiednich grzejników lub ogrzewania podłogowego. W większości przypadków stopień podgrzania wody przy pompach ciepła nie przekracza 50 stopni Celsjusza.

Podsumowanie

Pompy ciepła posiadają swoje wady i zalety. Większość wad swoją przyczynę ma w czynniku ludzkim: źle dobrana pompa, niepoprawny montaż lub przesadna chęć oszczędzania na elementach instalacji czy samym urządzeniu. Jednak ich plusy zdecydowanie przewyższają minusy. Jeżeli szukasz bezpiecznego rozwiązania dla Twojego domu, rozważenie tego typu technologii powinno znajdować się na szczycie Twojej listy.

< Powrót